Wstaw wodę na kawę...
Terapia psychologiczna prowadzona w naszej Poradni ma charakter indywidualny, bądź grupowy. Odbywa się zwykle raz w tygodniu lub częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka. Zajęcia z najmłodszymi przyjmują różne formy. Zwykle czerpią jednak z naturalnej ekspresji dziecka oraz oraz jego aktualnych potrzeb. W swej formie przybierają swobodną, nieskrępowaną zabawę odwołującą się do zainteresowań danego dziecka, podczas której terapeuta buduje wspólne pole uwagi oraz zaufanie. Mały pacjent podczas terapii porusza z prowadzącym istotne dla niego tematy, opowiada co w danym czasie jest dla niego istotne, z czym ma problem oraz jak reaguje w jego obliczu. Podczas wizyt systematyczne rozwijane są sfery deficytowe oraz stopniowo odblokowywane są negatywne emocje uniemożliwiające pełen rozwój potencjału dziecka. Relacja terapeuty i małego pacjenta jest wyjątkowa, dziecko zyskuje poczucie, że ma kogoś, kto jest tylko dla niego, co pomaga w otworzeniu się i napędza pozytywne przewarunkowania w zachowaniu.
Najczęściej podczas sesji terapeutycznych określane są konkretne cele, na osiągnięcie których dziecko zostaje ukierunkowywane i odpowiednio stymulowane.
W zależności od indywidualnych przypadków mogą to być:
– budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie deficytów;
– rozwijanie relacji interpersonalnych z rówieśnikami oraz dorosłymi, otworzenie się na drugiego człowieka,
– pomoc w rozładowaniu stresu, nauka technik radzenia sobie z jego objawami, przedstawienie strategi radzenia sobie z sytuacjami trudnymi (traumy, śmierć lub choroba bliskiej osoby, rozpad struktury rodziny itp.);
– stymulowanie funkcji poznawczych oraz rozwoju emocjonalnego.
Nie możesz kopiować zawartości tej strony